Ogrzewanie domu drewnem

PIECOKOMINKI
Ekologia. Ekonomia. Autonomia.

Zdrowiej

Maksimum promieniowania, minimum konwekcji
Bez efektu przegrzania lub niedogrzania
Spalanie całkowite: brak dymu, czysta szyba
Emisja poniżej progów Ekoprojektu

Taniej

Sprawność: powyżej 92%
Załadunek: 4-20kg drewna
Cykl palenia: 8-24h
Eksploatacja: mniej niż 1000zł / sezon grzewczy

Przyjemniej

Zautomatyzowany proces spalania
Obsługa: 5 minut dziennie
Niezależność energetyczna
Żywy ogień, zapach drewna


Piecokominek to owoc współczesnej technologii zduńskiej – urządzenie, które może stanowić podstawowe (jedyne) źródło ogrzewania w domu, zapewniając ciepło zdrowe, tanie i przyjemne. Dawniej wybór między piecem a kominkiem budził nieuchronny dylemat: funkcjonalność czy magia żywego ognia? Dzisiaj, dzięki połączeniu wszystkich atutów pieca (utrzymywanie ciepła) i kominka (wizja ognia), można się cieszyć jednocześnie zarówno doskonałymi parametrami grzewczymi, jak i owym wdziękiem roztańczonych płomieni.

Zamiast przewodu spalinowego od czopucha wkładu kominkowego bezpośrednio do wlotu do komina – tak jak w klasycznym kominku – w piecokominku między paleniskiem a kominem poprowadzone są modułowe (układane z prefabrykowanych kształtek) kanały, które wchłaniają i podtrzymują (akumulują) wygenerowaną energię cieplną; i jednocześnie dodatkowo oczyszczają (filtrują) spaliny. W kominku temperatura przy wlocie do komina może sięgać nawet ponad 600oC, a w piecokominku ok. 200oC. W przypadku piecokominka różnica tych kilkuset stopni oddawana jest do pomieszczenia (budynku), a nie ulatuje bezpowrotnie do atmosfery w formie straty cieplnej.

Zarówno te właśnie kanały, jak i samo palenisko oraz zabudowa bryły zewnętrznej wykonane są z akubetu, czyli opatentowanego kompozytu szamotowego, który przewodzi energię termiczną 2.5-krotnie sprawniej niż zwykła cegła szamotowa. Dzięki temu po jednym załadunku drewna ciepło promieniuje nawet przez 8-24h – w zależności m.in. od mocy wkładu, długości kanałów czy parametrów termoizolacyjności budynku.

Do piecokominka zaleca się montować elektroniczny sterownik optymalizujący spalanie, który nieustannie zapewnia pożądaną temperaturę, a sam proces spalania czyni praktycznie całkowitym – tj. z niemal pełnym dopalaniem substancji lotnych paliwa, co oznacza brak sadzy, czystą szybę i zasadniczo brak popiołu.

W celu ogrzania całego domu, ciepło z piecokominka rozprowadza się do innych pomieszczeń klasycznym systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza). W przypadku większej kubatury budynku, uniemożliwiającej grawitacyjną dystrybucję ciepła, stosuje się aparaty nawiewne, które przetłaczają energię mechanicznie. W ten sposób można ogrzać nawet 200m2 – łącznie z wodą użytkową, jeśli dodatkowo zostanie zainstalowana nasada wodna.

Nowoczesna architektura paleniska (brak rusztu, odpowiedni układ wlotów i wylotów powietrza, wyłożenie akubetem), funkcja filtrująca modułów akumulacyjnych oraz automatyczny optymalizator spalania sprawiają, że piecokominek spełnia normy Ekoprojektu nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale gwarantuje czystość emisji spalin również w warunkach domowych.

Piecokominek to zatem doskonała alternatywa wobec ogrzewania gazem, prądem czy węglem – eksploatacja jest mniej kosztowna, ciepło zdrowsze, a bezpieczeństwo wyższe – vide niezależność od dostaw gazu czy prądu. I nie można zapomnieć także o tym najbardziej ulotnym i bezkonkurencyjnym atucie: naturalna wizja ognia w pięknej bryle bez wyjątku umili każdy dzień i wieczór, kojąc nasze zmysły pierwotnym poczuciem bezpieczeństwa i spokoju.