Tradycyjne rzemiosło zduńskie

Tradycja. Kunszt. Perspektywa.

Kominki rekreacyjne

Współczesna zabudowa w dowolnym stylu…
…kafle, kamień, cegła, tynk, glazura
Tradycyjne, z płaszczem wodnym, z DGP

Piece kaflowe

Historia w unowocześnionej bryle
Przeszklone drzwiczki z wizją ognia
Funkcja grzewcza – akumulacja ciepła

Piecyki wolnostojące

Szybki montaż, długa eksploatacja
Do domu całorocznego, do domku letniskowego
Klasyczne żeliwne, nowoczesne stalowe


Ekoprojekt: budujemy i montujemy tylko ekologiczne urządzenia


Kominki rekreacyjne

Kominek w tradycyjnym rozumieniu tego słowa to najczęstszy wybór naszych Klientów ceniących sobie przyjemny wieczór z wciągającą lekturą, przy dobrym napitku i w cieple żywego ognia, który potrzaskuje w palenisku obok i promieniuje do pomieszczenia, ogrzewając nasze ciała w możliwie najzdrowszy sposób – od wewnątrz, czyli poprzez fale podczerwone. W naturze taki sam efekt wywołuje tylko Słońce.

Duża dowolność w projektach i szerokie możliwości samego wykończenia – od kafli, przez cegłę i kamień, po tynk czy glazurę – sprawiają, że nie ma aranżacji, dla której nie dałoby się znaleźć odpowiedniego rozwiązania.

Współpraca z najbardziej doświadczonymi i renomowanymi producentami wkładów kominkowych, przyłączy, materiałów budowlanych czy opcjonalnej elektroniki gwarantuje, że stawiany przez nas kominek spełni nie tylko normy Ekoprojektu, ale też indywidualne oczekiwania co do pozostałych aspektów – liczonej w dekadach żywotności, bezpieczeństwa, funkcjonalności czy po prostu estetyki.

Ciepło z kominka można rozprowadzić do innych pomieszczeń systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza) – grawitacyjnie lub, przy większej kubaturze, mechanicznie. Kominki z płaszczem wodnym pozwalają natomiast na ogrzanie także wody użytkowej lub połączonych w ramach danej instalacji kaloryferów. A dodatkowa automatyka uczyni urządzenie niemalże bezobsługowym i proces spalania możliwie najbardziej optymalnym.

Wszystko to sprawia, że kominek w bardzo prosty sposób może stać się równocześnie źródłem przyjemności, oszczędności i niezależności – np. w przypadku awarii w dostawie prądu czy gazu.


Piece kaflowe

Piece kaflowe to ukłon ku tradycyjnemu rzemiosłu zduńskiemu – powrót do ich budowy to prawdziwy przełom w branży. Dzisiaj, dzięki bardziej zaawansowanej technologii i materiałom o znacznie wyższych parametrach akumulacji ciepła – w porównaniu do sytuacji sprzed kilku dekad – piece to bynajmniej nie smutny obowiązek mieszkańca krakowskiej kamienicy, a niebanalna oznaka zdrowej oryginalności. Kto się bowiem decyduje na takową konstrukcję w swoim salonie, musi być skądinąd człowiekiem świadomym jej praktycznego zastosowania, ceniącym tradycję i historię, swoistym indywiduum, które niekoniecznie od razu bierze to, co promują trendy głównego nurtu; a co zwykle bywa tylko chwilowe.

Obecnie najczęściej buduje się piece kaflowe z szybą zamiast klasycznych, żeliwnych drzwiczek, co pozwala cieszyć oczy i napawać ducha pięknem żywego ognia. Ponadto, tak jak i w przypadku tradycyjnych kominków, nic nie stoi na przeszkodzie, by ciepło z paleniska dystrybuować do obiegu wody użytkowej lub systemu centralnego ogrzewania, albo za pomocą systemu DGP do innych pomieszczeń. Innymi słowy, współczesne piece kaflowe, chociaż w całej swej okazałości czerpią z dziedzictwa swych salonowych przodków, zapewniają jeszcze większą funkcjonalność niż kiedykolwiek wcześniej. A mnogość kafli i dowolność stylistyki sprawia, że takiego pieca w swoim domu nie powstydzi się żaden pasjonat sztuki.


Piecyki wolnostojące

Współczesne piecyki wolnostojące (tzw. kozy) mogą stanowić doskonałe uzupełnienie każdego wnętrza – od klasycznego po industrialne. To stosunkowo proste w montażu urządzenia, które wzbogacają wystrój czy to odpowiednio dobraną konstrukcją, czy też dodatkowym wykończeniem wokół. Do wyboru są różne modele – żeliwne, które przywodzą na myśl tradycyjne paleniska, stalowe, które doskonale współgrają z nowoczesnym designem, czy nawet kaflowe, które spajają historię ze współczesnością.

W wielu modelach istnieje możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz, a w niektórych przypadkach również podłączenia ich z wodą użytkową czy instalacją kaloryferów – poprzez zastosowanie wymiennika ciepła jak w klasycznym wkładzie kominkowym z płaszczem wodnym.

Wysoka sprawność, wyłożenie paleniska szamotem i odpowiednia cyrkulacja powietrza czynią z piecyków wolnostojących urządzenia równie ekologiczne co najnowszej generacji wkłady kominkowe. Nie ma zatem mowy o problemach związanych z niespełnieniem obowiązujących norm Ekoprojektu i negatywnym oddziaływaniem na środowisko – wprost przeciwnie, dbałość o ekologię to najistotniejszy czynnik, którym obecnie kieruje się cała branża, od producentów po wykonawców.