Gaz drzewny

Piec zgazowujący – naturalny gaz z pelletu.

Rewolucja

• Najnowsza technologia zduńska (patent z 2021)
• Neutralność klimatyczna już dziś – nie od 2050
• Główne (jedyne) źródło ogrzewania

Rewelacja

• Prosta obsługa i długi okres grzewczy (do 24h)
• Promieniowanie, czysta szyba, minimum popiołu
• Brak awaryjnych (ruchomych) elementów

Reputacja

• Emisja 100x niższa niż wymaga Ekoprojekt
• Niezależność od dostaw prądu i gazu ziemnego
• Ścisła współpraca z jedynym dystrybutorem w Polsce


Piec zgazowujący pellet (piec z palnikiem na gaz drzewny) to najnowocześniejsza technologia zduńska charakteryzująca się prostotą i komfortem obsługi, ekonomią spalania i bardzo niską emisyjnością CO / PM, która może posłużyć nie tylko za dekorację salonu, ale też – czy wręcz przede wszystkim – podstawowe (jedyne) źródło ciepła.

Urządzenie od zewnątrz wygląda jak tradycyjny piec lub kominek na drewno – forma zabudowy jest niemal dowolna, a wizja ognia przez przeszklone drzwiczki naturalna i dynamiczna. Rozpalenie polega na wypełnieniu stalowego pojemnika pod paleniskiem (komory reakcyjnej) pelletem drzewnym, który za sprawą wbudowanego układu mieszającego powietrze po zapłonie (płynną rozpałką) ulega zgazowaniu.

Ponieważ w urządzeniu spala się gaz, a nie paliwo stałe, technologia ta jest całkowicie legalna w Krakowie, w którym tymczasowo obowiązuje zakaz ogrzewania paliwami stałymi.

Ujmując rzecz nieco bardziej precyzyjnie, po zapłonie w ciągu kilku minut rozpadają się cząsteczki ligniny i celulozy, tj. głównych składników energetycznych drewna, dzięki czemu pellet przeobraża się w gaz palny i węgiel drzewny. W ten sposób ogień wygenerowany nad komorą reakcyjną – poza strefą generowania gazu – wymusza przepływ każdej cząsteczki paliwa gazowego przez strefę spalania u wylotu komory, gdzie poprzez odpowiednio skonstruowane przeloty gaz napotyka strumień powietrza, skutkując jego kontrolowanym i homogenicznym utlenieniem.

W efekcie powstaje równomierny płomień – nie z pelletu, a z naturalnego gazu drzewnego, który jest uwarunkowany jedynie odpowiednim ciągiem kominowym, tak samo jak w przypadku tradycyjnych pieców. Raz rozpalony piec nie wymaga doładowywania pelletu; płomień będzie się utrzymywał przez 2-3 godziny, a po zakończeniu procesu spalania (zgazowania) ciepło będzie wciąż emitowane przez kolejnych 8-24 godzin z zabudowanej masy akumulacyjnej.

Oznacza to, że przekazywana do pomieszczenia energia cieplna odczuwalna jest w zupełnie inny sposób niż w przypadku konwencjonalnych pieców pelletowych, ponieważ tutaj nie mamy do czynienia z konwekcją (która zawsze ogrzewa od sufitu i pobudza cyrkulację kurzu), a ze znacznie zdrowszym promieniowaniem, które ogrzewa ciało od wewnątrz – tak jak przy tradycyjnych piecach na drewno.

Opatentowany palnik Blucomb z gazogeneratorem typu TLUD (zgazowywacz górnego rozpału / górnego ciągu) nie potrzebuje zasilania energetycznego, a więc gwarantuje tak bardzo dziś potrzebną niezależność energetyczną (brak zmartwień związanych z dostawami prądu lub gazu ziemnego). Urządzenie nie posiada także wentylatorów czy innych podatnych na awarię ruchomych elementów – to w swoim założeniu bardzo prosta i solidna konstrukcja wyciągająca z podstawowych praw fizyki to, co najlepsze.

Przykładowe prefabrykowane wzory pieców:

Proste
Narożne
Tunelowe
Okrągłe

Ponieważ spalanie jest niemal całkowite, po jednym cyklu palenia z 15kg pelletu zostaje tylko 100g popiołu – w praktyce minimalizuje to konieczność uprzątnięcia popiołu średnio raz na miesiąc przy codziennym, intensywnym użytkowaniu pieca. Również szyba i przewód kominowy nie ulegają zabrudzeniu, co poprawia nie tylko estetykę i komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Przykładowe wzory palników:

Ponadto dzięki mikrozgazowaniu, emisje szkodliwych substancji – tlenków węgla (CO), tlenków azotu (NOx), cząstek stałych (PM10, PM2.5) – są zmniejszone do poziomu znacznie niższego niż dopuszczalne limity Ekoprojektu (nawet 100x niższe w przypadku CO):